Cestovné doklady si pred dovolenkou vybavte včas

Každoročne pred začiatkom letných dovoleniek sa na oddeleniach vydávania dokladov PZ vytvárajú rady občanov, ktorí si vybavenie cestovného pasu či občianskeho preukazu s končiacou platnosťou nechali na poslednú chvíľu. Mnohí sú nútení požiadať o nový doklad urýchlene, čo je spoplatnené zvýšeným správnym poplatkom. Za cestovný pas vydaný do 2 dní zaplatí dospelý žiadateľ trojnásobok bežného poplatku (99 €) a za občiansky preukaz, ktorý by mu v štandardnej 30-dňovej lehote vydali bezplatne, 20 €.

Ministerstvo vnútra preto vyzýva občanov, aby  využili obdobie kratších čakacích dôb na oddeleniach dokladov a vybavili si doklady pohodlne a bez stresov.

Pripomíname, že vlastný cestovný pas na vycestovanie do zahraničia potrebuje každé dieťa, slúži totiž ako doklad jeho totožnosti. Pri cestách do vízových krajín ako napr. Egypt sa vyžaduje, aby cestovný pas každého cudzinca bol platný aj niekoľko mesiacov po udelení víz.

Skontrolujte si preto platnosť vašich dokladov, aby vám neuplynula práve počas pobytu v zahraničí.

S kontrolami totožnosti osôb treba rátať aj v krajinách Schengenského priestoru, kam môžete vycestovať aj na občiansky preukaz – s neplatným dokladom sa môžete dostať do zložitej situácie.

O nový občiansky preukaz pritom možno bezplatne požiadať už 180 dní pred ukončením jeho platnosti. Nezabudnite pri tejto príležitosti požiadať aj o bezplatnú aktiváciu elektronického občianskeho preukazu  a bezplatnú inštaláciu certifikátov pre zaručený elektronický podpis. S takouto výbavou môžete využívať množstvo elektronických služieb, s ktorými ušetríte nielen čas ale aj peniaze za správne poplatky. Ak zmeníte napríklad trvalý pobyt, o nový občiansky preukaz stačí požiadať cez internet. Nie je potrebné ísť osobne na políciu, stačí použiť elektronickú službu: fotografiu, podpis a ďalšie osobné i biometrické údaje môže polícia čerpať z informačných systémov ministerstva vnútra, kde ich spravujeme od momentu požiadania o občiansky preukaz, cestovný pas alebo vodičský preukaz (nesmú však byť staršie ako 5 rokov v prípade dospelého, a nie staršie ako 3 roky v prípade občana do 18 rokov). Nový doklad si síce kvôli kontrole budete musieť ísť prevziať  osobne, avšak môžete si vybrať, na ktoré pracovisko oddelenia dokladov OR PZ vám ho doručia.

Ak si prostredníctvom elektronickej služby Modifikácia kontaktných údajov zadáte tzv. diskrétny údaj, aj prípadnú  krádež či stratu občianskeho preukazu s čipom môžete polícii nahlásiť elektronicky z hociktorej krajiny a okamžite tak zabrániť jeho zneužitiu.

Elektronické občianske preukazy s čipom má  už  takmer 1, 4 milióna Slovákov. Elektronické služby a informácie o možnostiach využitia elektronických dokladov nájdete na portáli Elektronických služieb MV SR https://portal.minv.sk a tiež na www.slovensko.sk.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

 

Vyššie pokuty za dopravné priestupky od januára 2016

Pokuty za neuskutočnené stretnutia rodiča s dieťaťom

Zadržanie vodičského preukazu po 1.1.2016 – dôvody

Od 1. mája drahšie nakupovanie cez internet

 

 
Print Friendly, PDF & Email