Zákaz fajčenia v Čechách

Poslanci českej snemovne 9. decembra 2016 schválili návrh zákona na ochranu nefajčiarov, ktorý by mal byť účinný od 31. mája 2017 (Svetový deň bez tabaku). Zákon ešte musí potvrdiť senát a podpísať český prezident, ktorý fajči „len“ niekoľko desiatok cigariet denne.

Od konca mája budúceho roka si už budú môcť hostia vo všetkých reštauráciách bez výnimky vychutnať jedlo bez toho aby im ich zdravie ničil rakovinový cigaretový dym. Schválený zákaz fajčenia sa bude vzťahovať na reštaurácie, krčmy, kaviarne, vinárne, bary, čajovne, nekryté zastávky, nástupišťa verejnej dopravy ale aj zoologické záhrady. Výnimkou zo zákazu bude fajčenie vodných fajok, na ktorý sa zákaz nebude vzťahovať a tiež v reštauráciách, kaviarňach a zoologických záhradách bude ešte tolerovaná elektronická cigareta. Fajčenie v zoologických záhradách bude možné len vo vonkajších vyhradených priestoroch na fajčenie. Priestory pre fajčiarov budú môcť byť aj naďalej zriadené v nákupných centrách a na medzinárodných letiskách.

Úplný zákaz fajčenia bude platiť aj vo vnútorných zábavných priestoroch a priestoroch, ktoré neslúžia primárne k zábave, ale koná sa v nich napríklad koncert, výstava, ples alebo diskotéka.

Súčasný zákaz fajčenia vo vnútorných priestoroch zdravotníckych zariadení, s výnimkou fajčiarne na uzavretom psychiatrickom oddelení, bude rozšírený aj na priestory, ktoré súvisia s prevádzkou zdravotníckeho zariadenia , tzn. priľahlé chodby pred ordináciami alebo nemocničné čakárne. Zákazu fajčenia sa nevyhnú ani vnútorné aj vonkajšie priestory všetkých typov škôl vrátane vysokých škôl. V budovách väzníc zákaz fajčenia nebude, okrem vnútorných priestorov prístupných verejnosti.

Okrem fajčenia sa bude zákon týkať aj alkoholu, konkrétne zákazu predaja alkoholu na akciách určených najmä pre deti a na športových podujatiach bude povolený len predaj čapovaného piva a vína. Zákaz sa bude vzťahovať aj na výrobu, dovoz a predaj potravinárskych výrobkov a hračiek, ktoré vzhľadom pripomínajú tabakové výrobky alebo obal alkoholických nápojov.

Vo vyspelých krajinách je ochrana nefajčiarov ešte ďalej. Bežnou praxou je, že tzv. rizikové skupiny, medzi ktoré patria aj fajčiari alebo nadmerní užívatelia alkoholu platia zvýšene sadzby zdravotného poistenia. Veď prečo by mali ľudia, ktorým záleží na svojom zdraví doplácať na tých, ktorým je ich zdravie ľahostajné a ešte aj bezohľadne poškodzujú svojim zlozvykom zdravie iných.

 

Vyššie pokuty za dopravné priestupky

Zníženie pokút za jazdu bez diaľničnej známky

Zadržanie vodičského preukazu – dôvody

Škoda na čelnom skle? Poisťovne ju musia uznať

Rýchly rozvod bez pojednávania

 

 
Print Friendly, PDF & Email